Finanse osobiste – jak je rozumieć i jak z nich mądrze korzystać?

Niewątpliwie tematyka inteligencji finansowej będzie się mogła wpisywać w kontekst modnych i konkretnych elementów, jeżeli chodzi o sferę codziennego życia. Nie jest tajemnicą, że oszczędzanie nasze było ważne, jednocześnie też warto zauważyć inną rzecz. Gdy chodzi o podejście do finansów, to rzeczywiście obserwujemy dzisiaj pewnego rodzaju zmiany. Zmiany, które będą się mogły wpisywać w szeroki kontekst społeczny. Bo z jednej strony, coraz więcej osób docenia oszczędzanie i jednocześnie, robi to dobrze. Z drugiej – mamy coraz więcej narzędzi, które dotyczą właśnie tych osobistych finansów. Jest więc światełko w tunelu oszczędności.

Co to właściwie jest?

Pod kątem finansów osobistych należy rozpatrywać ni mniej ni więcej, jak środki którymi będziemy dysponować w życiu. Naturalnie, chodzi tutaj o mniej lubiane rzeczy – jak rachunki wymagające utrzymania mieszkania, zakupu pożywienia i innych najbardziej podstawowych produktów. Jednocześnie idąc o krok dalej, finanse osobiste mają też uwzględniać jeden ważny czynnik. Oszczędzanie właśnie. I tutaj nie ma już większego znaczenia, czy ktoś trzyma pieniądze w przysłowiowej skarpecie, czy też na przykład w dedykowanej skarbonce, w formie subkonta na bankowym rachunku. Jest to kwestia dowolna, ale gdy mówimy o oszczędzaniu i finansach w kontekście procesu jest oczywiste, że mamy do czynienia z czymś, co musi mieć pewną logikę i spójność.

Jak oszczędzać?

Wspomniane wcześniej subkonta oferuje coraz więcej banków. Jest to wewnętrzny rachunek bankowy, który będzie w stanie służyć nam pod kątem określonego celu oszczędzania. To znaczy, gdy mówimy o konkretnych elementach takiego działania, zakładamy subkonto – to jest proste. Jednocześnie gdy mamy do czynienia z bardzo konkretnym elementem działania, jesteśmy w stanie naprawdę szybko go sobie doprecyzować. To znaczy, gdy mówimy o konkretnym i sensownym podejściu do tej tematyki, no to jasnym jest to, że trzeba będzie się konkretnie tutaj poprzyglądać pewnym rzeczom. Istotne jest to, że możemy na subkoncie wpisać sobie wcześniej określony cel. na przykład – załóżmy, że zbieramy na wyjazd wakacyjny w 2019 roku. Gdy będziemy się tym zajmować, takie dookreślenie celu będzie bardziej motywującym czynnikiem, aniżeli na przykład bezcelowe i nieprzemyślane wrzucanie do słoika czy skarbonki – monet 2 lub 5 złotowych. Tak to też jest częsty patent na oszczędzanie. Ale tym sposobem zajmiemy się w jednym z kolejnych tekstów, bo prawdę powiedziawszy, efekty takiego pozornie banalnego działania, w skali roku mogą okazać się naprawdę zaskakująco konkretne, mówi redaktor odpowiedzialny za finanse w portalu https://comparic.pl/.

Warto tutaj sobie postawić jeszcze jedno pytanie

Czy finanse osobiste muszą oznaczać wyrzeczenia i konkretne rezygnowanie z czegoś? Absolutnie nie. Zarządzanie nimi bowiem, jako umiejętność, ma na celu usprawnienie przepływu finansów w naszym codziennym życiu.