Lira turecka – informacje o walucie

Lira turecka (https://comparic.pl/kurs-liry-tureckiej-notowania-online-na-comparic/) to waluta obowiązująca w Turcji. Polakom kojarzy się głównie z wakacyjnymi wyjazdami, ponieważ lira nie ma większego znaczenia międzynarodowego. Jest to jednak pojęcie mylące, ponieważ ostatnimi czasy o walucie Turcji zrobiło się głośno, szczególnie w świetle poczynań i zapowiedzi Donalda Trumpa.

Turecka waluta

Styczność z turecką walutą mamy głównie podczas wakacyjnych wyjazdów – Turcja cieszy się sporą popularnością wśród Polaków, a na zakupy w Ankarze obowiązkowo należy wyposażyć się w lokalny pieniądz. Lira turecka oznaczana jest symbolem TRY. Kojarzy się z instrumentem muzycznym, jednak jest to mylne pojęcie. Miano liry nawiązuje bowiem do dawnej rzymskiej jednostki wagi zwanej librą (328,9 g.). Był on wykorzystywany na obszarze dzisiejszej Turcji, stąd też wzięło się nawiązanie do libry. Walutę znaną jako lira osmańska wprowadzono do obiegu w 1844 roku, kiedy to Turcja borykała się z inflacją. Lira posiadała mocne oparcie w złocie i srebrze i funkcjonowała do 1923 roku. Wówczas to wprowadzono do obiegu nową walutę, zwaną lirą turecką. W 2005 roku na skutek gwałtownej inflacji kurs liry tureckiej spadł, Turcja podjęła wówczas decyzję o denominacji.

Warto także sprawdzić: Comparic – Bitcoin

Jak wyglądają tureckie liry?

Waluta Turcji obejmuje monety oraz banknoty papierowe. Lira turecka dzieli się na 100 kuruszy, które są drobnymi monetami. W obiegu znajdują się nominały – 1, 5, 10, 25, 50 kuruszy oraz 1 lira. Jeśli chodzi o banknoty papierowe, w Turcji zobaczymy banknoty mające wartość 5, 10, 20, 50, 100 i 200 lir. Tureckie pieniądze są regularnie osłabiane przez inflację, pojawiającą się w tym kraju. Sytuacja może być w najbliższym czasie jeszcze trudniejsza, ponieważ Donald Trump rozważa kwestię represji wobec Turcji, która miesza się do spraw politycznych Syrii. Represje, które mogą uderzyć w gospodarkę Turcji należy brać na poważnie – lira turecka jest walutą mocno uzależnioną od polityki innych państw, dlatego postawa USA może mieć ogromne znaczenie odnośnie tego, jak wygląda aktualny kurs liry tureckiej.

Autor: Comparic