Jak planować domowy budżet?

Zarządzanie finansami jest konieczne nie tylko w większych i mniejszych firmach, ale również w każdym domu. Kontrola nad wydatkami to najlepszy sposób na to, by pozbyć się długów lub zgromadzić oszczędności. To zdecydowanie lepsze rozwiązania, które pozwala uniknąć sytuacji, w których budżet jest na minusie, a wydatki się mnożą. Planowanie finansów domowych nie jest trudne i zajmuje niewiele czasu.

Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem jest zapisanie dochodów ze wszystkich źródeł, a więc wynagrodzenie z pracy, premie, „trzynastki”, dochody z działalności lub wynajmu mieszkania, ze sprzedaży jakiegoś przedmiotu. Czynność tą wykonywać należy każdego miesiąca, najlepiej na jego koniec. Dobrym sposobem jest wykorzystywanie w tym celu specjalnej aplikacji lub programu Excel, choć zwykły notatnik to również dobra opcja. Konieczne jest, by każda pozycja zapisana była w faktycznej kwocie do wydania, a więc netto. Następnym etapem jest ustalenie wydatków na cały miesiąc, zarówno tych stałych, jak i pojawiających się raz na jakiś czas, na przykład przegląd samochodu czy podatek od nieruchomości. Przewidywanie ich pozwoli się na nie przygotować i już wcześniej gromadzić odpowiednią sumę pieniędzy. Rozłożenie tego w czasie sprawi, że budżet domowy nie będzie nadszarpnięty, a co najważniejsze, nie zadłużymy się. Wielokrotnie bowiem zdarza się tak, że niespodziewany wydatek wypada wtedy, kiedy na rachunku bankowym pozostała niewielka kwota.
Warto też część oszczędności trzymać w innych walutach – tu na bieżąco można śledzić kurs euro czy kurs dolara.

lupa

Kontroluj wydatki

Kolejnym krokiem jest zapisywanie wszystkich bieżących wydatków, które miały miejsce konkretnego dnia. Należy zbierać paragony i faktury za każdą zapłaconą rzecz i konsekwentnie je podliczać pod koniec dnia. Choć wydawać by się mogło, że to musi zabierać mnóstwo czasu, to w rzeczywistości zazwyczaj jest to mniej niż 5 minut, a w początkowej fazie panowania nad wydatkami pozwoli zauważyć i wyłapać te z nich, które są po prostu bez sensu. Po przemyśleniu okaże się, że część zakupionych przedmiotów jest tak naprawdę zbędna.

Ustal, ile wydasz na przyjemności

Każdy domowy budżet powinien dzielić się na kilka kategorii. Są to wydatki niezbędne do przeżycia, a więc pożywienie, chemia gospodarcza, środki czystości, leki. Kolejno wydatki bieżące, o których wspomniane zostało wyżej, a także przyjemności i hobby. Dobrze jest mieć wyznaczone, ile można poświęcić każdego miesiąca na własne wydatki. Rozwiązanie to sprawi, że oszczędzanie nie będzie wymagało ogromnych poświęceń, ale również że w porywie emocji nie wyda się zbyt dużej kwoty, która nadszarpnie domowy budżet.

finanse

Plan powinien być elastyczny

Nie ma jednego wzoru, który idealnie pasowałby do zapanowania nad każdym budżetem. Warto zatem stworzyć plan, który będzie indywidualne dostosowany do sytuacji. Jeśli gospodarstwo domowe zmaga się z długami, lepsze będzie pominięcie kolumny z przyjemnościami lub zmniejszenie procenta dochodu, jaki będzie na nie przeznaczony i skupienie się na spłacie zadłużenia. W innym przypadku oprócz przyjemności i hobby, dodać można wydatki comiesięczne wydatki na ubrania lub zabiegi kosmetyczne.